Tokrat predstavljam program Desktop Station. Program je napisal programer iz Japonske. Za osnovo uporablja Marklinov priključni box in Can bus ploščo. Več o priključevanju je v prispevku Avtomatizacija makete z Arduino Uno. Program lahko dobite na avtorjevi spletni strani Desktop Station. Program sem v sodelovanju z avtorjem prevedel v Slovenščino, tako da ga lahko uporabljajo tudi tisti, ki jim ta jezik ni domač.
1. Na prvi sliki so vidne nastavitve za komunikacijo z Arduino ploščo, tu nastavimo ali uporabljamo S88 senzorje,
izgled programa – koliko oken bomo uporabljali, kaj se nam prikaže na desni strani poleg hitrosti vlaka, itd.
2. Osnovno okno ob zagonu programa 3. Okno ob delujočem programu, vidne so vse ikone na vrhu programa in trenutno 1. aktivna lokomotiva. Na levi strani so funkcije lokomotive, če pritisnemo tipko SHIFT se nam odprejo funkcije do F17 – F29. Na sredini je hitrost vlaka, pod hitrostjo so DCC dodatki, ki jih uporabljamo na maketi. Pri meni so v uporabi 3 DCC kretnice. Na desni zgoraj je lokomotiva z DCC naslovom. Če pritisnemo na ime lokomotive, se nam odpre spustni meni z vsemi lokomotivami, ki so vnešene v program. Pod imeno so tipke za urejanje, dodajanje ali brisanje lokomotiv. Pod temi tipkami imamo velik rdeč gumb za primer nevarnosti – IZKLOP, levo od njega je drsnik za pospeševanje in zaviranje lokomotiv, spodaj pod gumbom IZKLOP pa se nahajata smerni tipki. 4. Nastavitve lokomotive, tu nastavljamo naslove lokomotiv, ime lokomotive, največjo hitrost, razmerje pospeševenja in zaviranja, prav tako pa lahko dodamo sliko lokomotive. Velikost slike je 160 x 48 px.
5. Nastavitve funkcijskih tipk. Če pritisnemo na F tipko z desnim klikom dobimo možnost urejanja F tipk. Urejamo lahko obnašanje funkcij – ali so trenutne ali trajne funkcije, zamenjamo lahko ikono funkcije, itd.
6. Na spodnji sliki vidimo vse lokomotive, ki jih imamo v programu. Naenkrat lahko upravljamo 8 lokomotiv. 7. Urejanje DCC dodatkov, kot so kretnice, signali, itd 8. Direktna izbira lokomotive z vpisovanjem naslova in vožnja tako izbrane lokomotive 9. Program nam omogoča, risanje načrta proge, z vsemi signali, kretnicami itd, ter da kasneje preko tega načrta tudi vozimo vlake. 10. Program nam omogoča tudi učenje in kasnejšo vožnjo vlakov z naučenim. Učimo ga enostavno tako, da pritisnemo na tipko učenje in potem normalno odpeljemo z vlakom kot želimo, z vsemi zvočnimi in svetlobnimi funkcijami. Ko smo z naučenim zadovoljni, programček shranimo in ga lahko vedno uporabimo. Uporabno predvsem za pradstavitve. 11. Program nam omogoča tudi osnovno programiranje DCC dekoderjev.